Grip Aşısı Yaptıralım mı?

Grip Aşısı Yaptıralım mı?

GRİP AŞISI YAPTIRALIM MI?

Çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında yer alan grip hiçbir sağlık sorunu olmayan kişilerin bile günlerce hatta bazen haftalarca iş ve okuldan geri kalmasına neden olmaktadır. Hatta kreş ve anaokuluna giden çocuklar, virüslerin yol açtığı enfeksiyonlar nedeniyle sık sık hastalanmakta ve gereksiz yere virüslere karşı etkin olmadığı halde antibiyotik kullanmaktadırlar. Bu enfeksiyonlardan biri olan Grip kendini ateş, baş ağrısı, yorgunluk, öksürük, boğaz ağrısı ve kas ağrısı gibi belirtilerle göstermektedir. Grip enfeksiyonu özellikle kişinin altta yatan kronik bir hastalığı varsa; bu hastalığın daha da kötüleşmesine ve bazen hastanın kaybedilmesiyle de sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle özellikle risk gruplarında olmak üzere kişilerin aşılanması önerilmektedir. Hatta kişiler risk grubunda değilse bile aşılanmalarının grip riskini azalttığını biliyoruz.

Kimler risk grubundadır ve aşılanmalıdır? 

Kronik hastalığı olanlar, küçük çocuklar ve yaşlılar;

Özellikle astım, diyabet, kalp, böbrek hastalığı ve nörolojik hastalıkları olan çocuklar ile onlarla aynı evde yaşayan aile bireyleri

Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişiler, kanser hastaları, organ ve kemik iliği nakli hastaları ile bu kişilerle aynı evde yaşayanlar ve hasta bakımı ile ilgilenen sağlık çalışanları

6 ay-5 yaş arası çocuklara, ilk üç ay sonrası gebelere, emzirme döneminde annelere, 6 aydan küçük çocuklarla aynı evde yaşayan kişilere grip aşısı yapılmalıdır.

Grip aşısı kimlere uygulanmamalıdır?

Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara, daha önce herhangi bir mevsimsel influenza aşısı ile hayatı tehdit eden ciddi alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır.

Aşıyı ne zaman yaptıralım?

Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. Ekim ve Kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay sürer.

Grip Aşısını her yıl yaptırmalı mıyım?

Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle aşı her yıl yaptırılmalıdır.

Aşı yaptırdık ya da yaptırmadık ve çocuğumuz grip oldu. Hangi durumda doktora başvuralım?

Eğer grip semptomlarını takiben çocuğun durumu ağırlaşıyor, ateş, titreme, göğüs ağrısı, terleme, yeşil ya da kanlı balgam, dudaklarda ya da tırnaklarda morarma oluyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Aşı dışında gripten korunmak için neler yapmalıyım?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının en sık nedeni virüsler olması nedeniyle bu hastalığa karşı antibiyotik tedavisi etkili olmaz. Korunma ancak doğal yollarla ve aşıyla sağlanabilir. Virüsler en sık, ellerin ağız ve gözlere teması ile bulaşmaktadır. Çocukları hasta kişilerle aynı ortamda tutmamak, hasta kişilere temas edilmemesi, havası kirli ortamlardan uzak tutmak, çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmak, çocuğumuz grip olmuşsa mikrobun yayılmasını önlemek için evde istirahat ettirerek okula göndermemek ve bol sıvı almasını sağlamak alınacak diğer önlemlerdir.

Hangi yaşta kaç doz aşı yapılmalı?

  • Aşı 6 ay-3 yaş arası çocuklara yarım doz olarak yapılır.
  • Aşı ilk defa o yıl uygulanıyorsa, 1 ay arayla 2 doz olarak yapılır.

Grip aşının yan etkileri var mı?

Aşılananların %15-20’sinde aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir.

Tüm vücudu etkileyen yan etkiler ise son derece nadirdir (%1’in altında) ve ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler (eğer görülürse) aşıdan 6-12 saat sonra başlamakta ve 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Her biyolojik üründe olduğu gibi grip aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.

Grip aşısı teknik olarak inaktive yani ölü bir virüs aşısı olduğundan vücuda canlı virüs verilmediğinden aşıya bağlı grip hastalığı oluşamaz.

 

social position

Bu yazıyı paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Randevu Al
Yol Tarifi